Foods

Sposoby na dynię

Niezwykle wartościowy botaniczny owoc, zaklasyfikowany do warzyw, przywędrował do Europy w XVI wieku. Dynia, bo o niej właśnie mowa, zawojowała menu i na dobre w nim zagościła w postaci pysznych i aromatycznych zup, zapiekanek, sałatek, muffinów, placków, kotletów, racuchów i wielu, wielu innych dań.

Skąd przybyła?

3 tysiące lat przed naszą erą odkryli ją peruwiańscy Indianie. Oprócz praktycznego wykorzystania (wykonywali z niej misy, naczynia i rzeźby), spożywania (jeden z głównych składników pożywienia), przypisali jej magiczną moc. Piękne pomarańczowe i słodkawe warzywo prawdziwie zostało docenione w basenie Morza Śródziemnego – starożytni Grecy i Rzymianie byli specjalistami w przyrządzaniu smażonej w miodzie dyni lub utartej podawanej w zalewie winnej.

Kariera w kuchni

Dynia ma wiele gatunków – smak miąższu przechodzi od słodkiego do orzechowego, w związku z tym warzywo daje duże pole do popisu. Drugim powodem, nie mniej istotnym, dlaczego dynia jest chętnie wykorzystywana, są jej właściwości odżywcze – niska zawartość kalorii, duża ilość kalorii celulozy witaminy E, prowitaminy A oraz minerałów tj. magnez, potas, sód, wapń i żelazo. Źródłem cennych dla zdrowia składników są też pestki dyniowe, które dostarczają nam cynku, fosforu, manganu, kwasów tłuszczowych omega-3 i fitosteroli. Bardzo ważna informacja – zarówno surowa jak i gotowana dynia zawiera tyle samo cennych wartości odżywczych, w przeciwieństwie do innych warzyw. Zatem smakiem i walorami dyni można także cieszyć się po zakończeniu sezonu dyniowego. Wystarczy zamknąć ją w słoiki, a gdy nadejdą zimne i krótkie dni, urozmaicić jej kolorowymi plastrami i aromatycznym smakiem sałatki, pieczenie, pasztety.

Dynia w occie jabłkowym – przepis jeden z wielu1. Dynię obrać ze skóry, pozbawić ją miąższu, pokroić na słupki lub w kostkę, ułożyć w słoiku.
2. Do wody dodać octu jabłkowego, sól, cukier, szczyptę cynamonu, imbiru, goździków, pieprzu i gorczycy, mieszać aż do rozpuszczenia cukru oraz soli.
3. Zalać słoiki zalewą, szczelnie zamknąć, pasteryzować 20 minut.
4. Odwrócić słoiki do góry dnem i pozostawić do wystygnięcia.

Przepis na dynię w occie jabłkowym jest jednym z wielu przepisów. Dynia daje możliwości różnych wariacji – zalewa może być słodka lub słona, proporcje przypraw można układać według własnych preferencji, dynię można wcześniej ugotować, zalewę można zrobić gorącą lub zimną. Co kto lubi i co kto woli. Najważniejsze, że zimą będzie tak samo wartościowa i tak pomocna w utrzymaniu zdrowia.

Show More

Powiązane wpisy

Zobacz rownież

Close
Back to top button
Close