Foods

Pogdrzybki marynowane w occie – pyszna przekąska na zimę

Gdy nadchodzi jesień, to wówczas grzybiarze przynoszą z lasu pełne kosze różnych gatunków grzybów. Jeśli sezon jest obfity w podgrzybki to wówczas warto zamarynować je w zalewie słodko – kwaśnej. Grzyby w occie są pyszną przekąską, która bardzo często gości na polskich stołach.

Właściwości grzybów leśnych

Niegdyś grzyby leśne były cenione przede wszystkim na cenne właściwości smakowe. Dawniej uważano bowiem, że grzyby są bezwartościowe dla ludzkiego organizmu. Co prawda wiele osób uważa tak do dziś, niemniej jest to bardzo mylne stwierdzenie. Otóż grzyby leśne zawierają w sobie cenne dla zdrowia białko, mnóstwo węglowodanów oraz niewielką ilość tłuszczu. Ponadto są one bogate w witaminy takie jak: D, A, i PP oraz zawierają sole mineralne, fosfor, wapń, potas oraz cynk.

Ze względu na taki skład, warto spożywać grzyby w różnej postaci nie tylko w sezonie, lecz przez cały rok. Warto zatem zadbać o to ,aby w naszej domowej spiżarni znajdowały się nie tylko podgrzybki marynowane w occie, lecz także różne rodzaje grzybów w postaci ususzonej, z których to można przygotować pyszny sos, aromatyczną zupę oraz wiele potraw wigilijnych.

Podgrzybki marynowane w occie – doskonała przekąska na zimę

Wiele początkujących gospodyń domowych bardzo często zastanawia się, w jaki sposób oraz jakie grzyby można zamarynować do słoiczków. Otóż jeśli chodzi o marynowanie w zalewie octowej to nadają się do tego prawie wszystkie grzyby jadalne. Niemniej niektórzy smakosze grzybów uważają, że oprócz podgrzybków w zalewie octowej doskonale smakują rydze, maślaki, opieńki, borowiki szlachetne, pieczarki, zajączki, kurki gąski czy koźlarze.

Przepisy na marynowanie grzybów są powszechnie dostępne w wielu książkach kucharskich oraz na poszczególnych stronach internetowych. Bardzo często zalecane jest, aby nie mieszać różnych gatunków grzybków w jednym słoiku oraz do marynowania wybierać przede wszystkim okazy młode, niewielkie oraz niezwiotczałe. Jeśli zdecydujemy się na marynowanie większych grzybów, to wówczas warto je podzielić na kawałki.

Jak fachowo przygotować podgrzybki do marynowania

Każda profesjonalna pani domu doskonale wie, że przed rozpoczęciem marynowania zebrane grzyby należy bardzo rzetelnie przebrać, oczyścić z ziemi, trawy czy liści oraz wypłukać kilkakrotnie w wodzie.Niektóre odmiany grzybów, wśród których można wymienić na przykład maślaki wymagają tego,a by z kapelusza obrać dokładnie skórkę.

Po dokładnym umyciu należy przygotować zalewę z octu, wody, cukru i soli i zalać nią obgotowane wcześniej grzybki. Warto też pamiętać o tym, aby do każdego słoiczka dodać kilka ziaren gorczycy, pieprzu, ziela angielskiego oraz liść laurowy, bowiem wówczas grzybki będą bardziej aromatyczne. W zależności od twardości poszczególnych rodzajów grzybów należy je gotować od pięciu do dziesięciu minut.

Show More

Powiązane wpisy

Zobacz rownież

Close
Back to top button
Close