Dlaczego pojemniki plastikowe są najlepszym rozwiązaniem do przechowywania mięsa?
Przygotowywanie surowego mięsa do sprzedaży lub przerobienia na wędliny i produkty garmażeryjne wymaga przechowywania go w odpowiednich warunkach. Dlatego też producenci przygotowali odpowiednie pojemniki na mięso, które zapewnią jego czystość, ale również komfort składowania. Dlaczego pojemniki plastikowe na mięso są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w tej gałęzi gospodarki? Czy rzeczywiście mają one więcej zalet w stosunku do pojemników wykonanych z innego materiału?
Dlaczego w zakładach przetwórstwa mięsnego konieczne jest zachowanie czystości i doskonałych warunków sanitarnych?
Mięso jest produktem, który przechowywany w nieodpowiednich warunkach szybko się psuje i może prowadzić do groźnych zatruć i innych powikłań. Dlatego też w zakładach rozbioru czy masarniach dbałość o czystość każdej przestrzeni jest niezwykle istotna aby uniknąć zanieczyszczenia mięsa. Pojemniki masarskie powinny być zatem maksymalnie łatwe w zachowaniu czystości. Dzięki temu ich użytkowanie będzie wygodne, a także będzie można użyć ich ponownie do kolejnego zadania.
Zalety, jakie mają pojemniki masarskie wykonane z plastiku
Pojemniki na mięso wykonane z plastiku są wielorazowe – można łatwo je wyczyścić – wystarczy detergent oraz ciepła woda. Dzięki temu zachowanie czystości w zakładzie nie jest trudnym zajęciem. Równie ważne jest to, że pojemniki tego typu można ustawiać w stosy – przestrzeń magazynowa w chłodni jest zatem wykorzystywana w sposób bardziej ergonomiczny. Dokładnie tak samo sprawa wygląda gdy chodzi o transport i przenoszenie – szczelność, którą charakteryzują się pojemniki plastikowe na mięso sprawia, że przestrzeń transportową można zachować w czystości. Nic więc dziwnego, że pojemniki masarskie wykonane z plastiku są najczęściej wybierane przez zakłady działające w tej gałęzi gospodarki.
Korzyści jakie odnosi przedsiębiorstwo, w którym używane są pojemniki plastikowe na mięso
Plastikowe pojemniki na mięso są wielorazowe – dzięki temu przedsiębiorca inwestując raz większą kwotę może wykorzystywać je wielokrotnie. W dłuższym okresie będą zatem rozwiązaniem tańszym niż pojemniki z drewna czy kartonu, które mogą być używane tylko jeden raz. Obniża to koszty w dłuższym czasie i powoduje, że przychód się zwiększa.